Skip to content

Godīgā tirdzniecība ir alternatīva tirdzniecības sistēma, kuras ietvaros attīstības valstu ražotāji var saņemt godīgu samaksu par savu darbu – izaudzēto kakao, tēju, banāniem, izgatavotajiem priekšmetiem un izejmateriāliem – kopā vairāk kā 1000 dažādiem produktiem. Par produktu, kurš ir sertificēts Godīgās tirdzniecības sistēmā, tā ražotājs vai audzētājs saņem stabilu samaksu, jo ir samazināts starpnieku skaits un noslēgti ilgtermiņa līgumi. Biedrība “Zaļā Brīvība” izstādē Riga Food 2014 iepazīstinās ar Godīgās tirdzniecības sistēmu un Godīgās tirdzniecības produktiem, kuri pieejami Latvijā. Tāpat šogad Baltijas valstīs norisināsies informatīva un izglītojoša kampaņa par Godīgo Tirdzniecību, par kuru arī varēs uzzināt izstādē.

Biedrība Zaļā Brīvība jau vairākus gadus popularizē godīgo tirdzniecību izstādēs un festivālos. Arī šogad biedrība ar Godīgās tirdzniecības stendu piedalīsies starptautiskajā izstādē Riga Food 2014, kas no 4.-7. septembrim norisināsies Rīgā, Ķīpsalas izstāžu centrā. Pasākuma mērķis ir sasniegt plašu pieaugušo auditoriju un tos iepazīstināt ar godīgās tirdzniecības produktiem, paskaidrot, kā patērētāji var veicināt godīgāku globālo tirdzniecību un informēt par Godīgās tirdzniecības kampaņas pasākumiem un produktiem. Stenda apmeklētājiem tiks organizētas  arī viktorīnas un konkursi, kā arī varēs saņemt Godīgas tirdzniecības ceļvedi un noskatīties animācijas filmiņas par Godīgo tirdzniecību un izspēlēt Godīgās tirdzniecības spēli.

Godīgās tirdzniecības produkcija Latvijā ir nopērkama gan lielveikalos, gan specializētajos ekoveikalos, piemēram, veikalā „Biotēka” (Hampstead tējas un BioFair rīsu galetes), Dabas dobē (Oxfam Fairtrade produkcija). Godīgās tirdzniecības izstrādājumus var iegādāties arī interneta veikalā Ekoveikals.lv (Crazy Jack garšvielas, Doves farm uzkodu batoniņi, Green & Blacks šokolāde u.c.), kā arī citos veikalos, tostarp arī lielveikalos. Godīgās tirdzniecības produktus var atpazīt pēc sertificēta marķējuma. Latvijā redzamākās sertifikācijas sistēmas ir Fairtrade, kā arī Hand in hand marķējums Rapunzel produktiem.

“Godīgās tirdzniecības produktu pieprasījums visā pasaulē pakāpeniski, bet pastāvīgi pieaug, arī ekonomiskās krīzes laikos. Šobrīd Godīgās tirdzniecības produktu apgrozījums pasaulē ir 4,9 miljardi eiro. Mēs ceram, ka arī Latvijas patērētāji novērtēs to, ka, iegādājoties Godīgās tirdzniecības produktus, viņi saņem kvalitatīvu produktu un arī palīdz citiem cilvēkiem – Godīgā tirdzniecība – tas ir izdevīgāk visiem,” saka Jānis Brizga, biedrības “Zaļā Brīvība” valdes priekšsēdētājs.

Galerija:

PS Šis raksts tapis ar projekta “Godīgā tirdzniecība: apziņas celšana”, ko līdzfinansē Eiropas Savienība, atbalstu.