Video ir lielisks veidojums, kas neiespējamo padara par iespējamo. Nerunāsim par intelektuālo, divdomīgo un juteklisko kulta kino vai lielās peļņas gūšanai radītos amerikāniskos šablonus.
Radikālie jaunieši ir īpaši aktīvi nekomerciālās alternatīvās video mākslas un dokumentālo filmu veidošanā. Dokumentālās filmas visbiežāk ir par dažādu tiesību un vides aktīvistu demonstrācijām, akcijām un ielu svētkiem. Atbrīvoties no dogmām par netīro un nemotivēto zaļo bezjēdzīgajām akcijām var, noskatoties ZB jaunās filmas.
“Akcijas Pasaules Tirdzniecības organizācijas ministeriālās sanāksmes laikā Ženēvā 1998. gada maijā.”, Temps, 195 min., franču un angļu val.
Neapšaubāmi, Pasaules Tirdzniecības organizācija (PTO) ir visatvērtākā un demokrātiskākā iestāde, kuras vadītāja Renāto Rudžjero skatījums par pasauli nākotnē ir apgādāt katru Āfrikas ciematu ar mobilo telefonu. Pagājušā gadā no 18. līdz 20. maijam notika PTO ministeriālā sanāksme, kuras banketos piedalījās valstu vadītāji, ministri, Pasaules Bankas un Starptautiskā Valūtas fonda pārstāvji. Tie, kurus neaicināja piedalīties viesībās, atnāca paši. Tūkstošiem cilvēku ieradās Ženēvā, lai protestētu pret brīvo tirdzniecību un tās sekām uz vietējo tirgu, strādājošo un zemnieku tiesībām, demokrātiju, apkārtējo vidi u.t.t.
“Cīnoties ar K2/R4”, Greenpeace International, 30 min., angļu val.
Analītisks raidījums par K2/R4 – šobrīd vienu no videi bīstamākajiem un ekonomiski neizdevīgākajiem projektiem atomenerģētikas sektorā. Divu jaunu atomreaktoru celtniecībā Ukrainā ir ieinteresētas G8, Eiropas rekonstrukcijas un attīstības banka un Siemens, Framatome, Raytheon korporācijas, veidojot tādu stabilu politisko un ekonomisko spēku, kuru nespēj ietekmēt sabiedrības egoistiskās intereses.
“McLibel two worlds collide“, A One-off, 53 min., angļu val.
Dokumentāla filma ar britu teatrāliem elementiem par ilgāko tiesas procesu Lielbritānijas vēsturē: Deivs Moriss un Helēna Stīla pret makdonaldu. Trīs gadu garumā filmēšanas grupa sekoja tiesai, kurā abi aktīvisti tiesājās ar McDonald’s par apsūdzībām galvenokārt veselībai kaitīgas pārtikas ražošanā, strādājošo tiesību neievērošanu, dzīvnieku tiesību neievērošanu, vides piesārņošanu un tropu mežu izciršanu.
Filma ir par starptautisko korporāciju varenību un patērētāju runas brīvības ierobežotību.
“M11”, Small World, 89 min., angļu val.
Paroc milzu bedri zem savas mājas, ieej iekšā, parauj sviru, zinot, ka 20 t betona apglabās Tevi dzīvu. Vai Tu to darītu, lai izaicinātu pasauli? 9 cilvēki to izdarīja Klaremonta ielā Londonā 1994. gadā. Un ne jau par pašnāvniekiem ir filma, bet par tiem, kas nevēlējās, lai bēdīgi slavenā M11 ceļa daļas būvniecība sagrautu vietējo iedzīvotāju dzīves vidi. Kad tiks sasniegta robeža, kad apkārtējo vidi izbeigs iemainīt pret asfaltētiem lielceļiem un automašīnu sastrēgumiem? Vairāku gadu kampaņa pret M11 ir Lielbritānijas aktīvistu nevardarbīgo tiešo akciju un policijas vardarbīgo akciju paraugs.
1999. gada jūlijs