Skip to content

Pudelē pildītais ūdens maksā pat 1900 reižu dārgāk par krāna ūdeni, bet tā kvalitāte ne vienmēr ir labāka. Turklāt daudzos gadījumos fasētā ūdens ražotāji patērētājiem nesniedz atbildes uz būtiskiem jautājumiem:

  • No kurienes ūdens ir iegūts?

  • Vai tā tīrība tiek pārbaudīta? Un kādā veidā?

  • Vai pārbaudēs kādreiz ir konstatētas kādu vielu piejaukums?

Lielākā daļa ražotāju (Pepsis, Aquafina, Coca – Cola, Dasani, Crystal Geyser un 6 no 7 Nestle brandiem) šos faktus neatklāj. Vides darba grupas (Environmental Working group – EWG) pētījumā par pudeļu ūdens kvalitāti ASV konstatēts, ka no 173 pārbaudītajiem ūdens ražotājiem, 18 % ražotāju neatbilda fasētā ūdens standartiem, 32 % nevarēja atbildēt uz šiem jautājumiem.

what exactly is inside that pricey plastic bottle.

EWG iesaka visiem labāk uzturā lietot krāna ūdeni, kas bieži būs gan tīrāks, gan lētāks, turklāt netiks radīti lieki atkritumi.

Fasētais ūdens Latvijā

Saskaņā ar Eiropas Savienības normatīviem aktiem fasētais ūdens tiek iedalīts 3 grupās: dabīgais minerālūdens, avota ūdens un dzeramais ūdens. Dabīgais minerālūdens ir ūdens, kas iegūts pazemes ūdens atradnes vietā vai vairākos urbumos, kam jāatrodas blakus rūpnīcai, kur to pilda pudelēs. Pārtikas un veterinārā dienesta informācija liecina, ka Latvijā reģistrēti 45 fasētā ūdens ražotāji, taču tikai trīs no tiem iegūst un ražo dabīgo minerālūdeni. Labākie rezultāti pēc Pārtikas un veterinārā dienesta pārbaudēm bijuši minerālūdenim „Mangaļi”.

Pircējam iegādājoties dzeramo ūdeni vajadzētu pievērst uzmanību ūdens iepakojuma marķējumam, jo tikai uz dabīga minerālūdens un avotu ūdens iepakojuma drīkst būt uzraksts „minerālūdens”. Tāpat saskaņā ar likumdošanu uz tā iepakojuma jābūt norādītai informācijai par ūdens sastāvu, ieguves vietu, informāciju par ražotni un dabīgo minerālvielu jonu koncentrāciju.

 

Vairāk informācijas par pudeļu ūdeni skatīt Annie Leonard videostāstā.