Skip to content

20. gadsimta beigās kāds filmu veidotājs vārdā Džeremijs Džillejs (angv.- Jeremy Gilley) kļuva nodarbināts ar jautājumu par cilvēces vispārējo dabu un miera trūkumu. Viņš nolēma izzināt šos jautājumus, izveidojot dokumentālo filmu, kura noveda pie viņa kampaņas radīt dienu veltītu mieram, kurā tiktu pātraukta uguns un izbeigta vardarbība.

1991. gadā Džeremijs nodibināja organizāciju Peace One Day. 2001. gadā tai izdevās pārliecināt Apvienoto Nāciju dalībvalstis vienbalsīgi ieviest pirmo globālo uguns pārtraukšanas un ne-vardarbības dienu 21. septembrī – Starptautiskajā Miera dienā.

ANO Ģenerālā Asambleja ir deklarējusi, ka šī diena tiks veltīta pasaules miera ideālu stiprināšanai gan nāciju iekšienē, gan starp valstīm un to cilvēkiem.

Šī gada Miera dienas tēma ir “Līdzdalība Mieram – Cieņpilna attieksme pret visiem”, kuras mērķis ir izcelt, cik svarīgi ir visiem sabiedrības locekļiem kopīgi strādāt, lai sasniegtu mieru.

Starptautisko Miera dienu nostiprināja ar 2001. gadā, kad Ģenerālā Asambleja  vienbalsīgi nobalsoja par rezolūciju 55/282PDF document, kura noteica 21. septembri par ikgadēju ne-vardarbības un uguns pātraukšanas dienu. Apvienotās Nācijas aicina visas nācijas un cilvēkus godāt agresijas pārtraukšanu vismaz dienas garumā, kā arī citādi atzīmēt šo dienu caur izglītību un apzinātības vairošanu par jautājumiem, kas saistīti ar mieru.

 

Šeit varat paklausīties Miera dienas radītāja Džeremija stāstu: