Skip to content
Bērnu darbs kakao saimniecībā Ganā. Foto: Südwind
Bērnu darbs kakao saimniecībā Ganā. Foto: Südwind

Pēc Starptautiskās darba organizācijas (SDO) aplēsēm visā pasaulē strādā aptuveni 168 miljoni bērnu. Lai pievērstu uzmanību bērnu darba apjomam un tam, ka ir jārīkojas, lai to izbeigtu, 12. jūnijā atzīmē Pasaules dienu bērnu darba novēršanai.

Šogad Pasaules dienas bērnu darba novēršanai tēma ir piegādes ķēdes. Kā atzīst SDO, gandrīz visās plaša patēriņa preču grupās pastāv liela iespējamība, ka piegādes ķēdē ir ticis izmantots bērnu darbs. Apģērbs, kakao, kafija un tēja ir tikai daži piemēri.

Bērnu darba izbeigšana ir prioritāte globālā mērogā –  tā ir iekļauta Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ilgtspējīgas attīstības mērķos.

Rūgtā šokolāde – 2 miljoni bērnu strādā kakao audzēšanā 

Šokolāde ir bēdīgi slavena ar bērnu darba apjomu tās piegādes ķēdē. Ir aplēsts, ka Rietumāfrikas valstīs Kotdivuārā, Ganā un Kamerūnā, kur audzē lielāko daļu Eiropā patērētā kakao, fiziski smagu darbu strādā aptuveni 2 miljoni bērnu. Turklāt daudzi no viņiem ir cilvēktirdzniecības upuri.

Neskatoties uz to, pasaules šokolādes industrija ienes miljonos mērāmu peļņu nedaudzām šokolādes kompānijām. Turklāt, pateicoties privāto preču zīmju produktiem, Eiropā arvien spēcīgāku lomu piegādes ķēdēs iegūst lielveikali.

Paraksti petīciju! 

Lai liktu lielveikaliem uzņemties atbildību par privāto preču zīmju produktiem, biedrība Zaļā brīvība Eiropas kampaņas par godīgiem lielveikaliem SUPPLY CHA!NGE ietvaros ir uzsākusi petīciju, kas pieprasa lielveikaliem nodrošināt atbilstošus vides un sociālos standartus kakao piegādes ķēdēs, tai skaitā pārliecināties, lai tās ir brīvas no bērnu darba.

Tā kā privāto preču zīmju produkti nes paša lielveikala preču zīmi, lielveikaliem ir jāuzņemas atbildība par piegādes ķēdē notiekošo. Šobrīd mēs redzam, ka vienīgā prioritāte ir pēc iespējas zemāka cena. Bērnu darbs ir nopietna problēma, un šeit nav runa par palīdzēšanu vecākiem saimniecībā no skolas brīvajā laikā. Tas ir smags darbs, ko bērni ir spiesti darīt, jo vecāki ir pārāk nabadzīgi, lai uzturētu ģimeni.

Resursi:

Starptautiskā darba organizācija par Pasaules dienu bērnu darba novēršanai: http://www.ilo.org/ipec/Campaignandadvocacy/wdacl/lang–en/index.htm

Petīcija par godīgu šokolādi: http://www.zalabriviba.lv/jaunumi/pieprasam-lielveikaliem-godigu-sokoladi/

Filma The Dark Side of Chocolate par bērnu darbu un cilvēktirdzniecību kakao audzēšanā https://www.youtube.com/watch?v=7Vfbv6hNeng

SUPPLY CHA!NGE pētījuma par šokolādes piegādes ķēdi kopsavilkums: http://www.zalabriviba.lv/wp-content/uploads/Rugta-sokolade-2016.pdf

Kristina Mänd,  Mondo. Bērnu darbs: Kultūra vai izmisums?

 

SC_Logo

European_UnionMateriāls tapis projekta “Lielveikalu zīmolu produktu ilgtspējas celšana, kā svarīga komponente 2015. Eiropas gadā attīstībai un tālāk”, kas tiek īstenots ar Eiropas Komisijas finansiālu atbalstu. Par materiāla saturu atbild Zaļā Brīvība, un tas nekādā veidā neatspoguļo Eiropas Savienības oficiālo viedokli.