Turpinām pētīt klimatu saudzējošu dzīvesveidu būtiskāko patēriņa jomu rīcību grupās – mājoklis, pārvietošanās, pārtikas patēriņš un brīvā laika pavadīšana. Kā sabiedrībā pieņemam pārmaiņas, kas būtu jāveic, lai dzīvesveidā ieviestu vidi un klimatu saudzējošas rīcības? Kas mūs motivē un kas rada šķēršļus šīm pārmaiņām? To skaidrojām pilsoniskajās domnīcas, ko programmas “Apvārsnis 2020” projektā “1,5 °C dzīvesveids ES” organizējām piecās ES dalībvalstīs.
Iedzīvotāju viedokļus pilsoniskajās domnīcās skaidrojām, izmantojot unikālu jauktu metožu pieeju, tostarp pētniecisku galda spēli – klimata puzli. Pilsonisko domnīcu dalībnieki norāda, ka vienkāršāk ieviešamas ir tās dzīvesveida rīcības, kurām vajadzīgs neliels finansiāls ieguldījums, piemēram, spuldžu un elektroierīču nomaiņa uz energoefektīvākām, nekā tās, kuru ieviešanā ir vajadzīgas izmaiņas ikdienas patēriņa uzvedībā, piemēram,atteikšanās no gaļas patēriņa. Lai gan tieši šīs rīcības oglekļa pēdas nospiedumu mazina vairāk.
Iedzīvotājus motivē apzinātie papildu ieguvumi, piemēram, attiecībā uz veselību un naudas ietaupīšanu. Tāpēc ir svarīgi saprast gan iedzīvotāju iemeslus un motīvus, gan arī iespējas patēriņa uzvedības veidošanai un izmaiņām, tostarp veiksmīgās pieredzes popularizēšanai. Tas apstiprina, ka iedzīvotājiem ir nozīmīga loma klimatu saudzējošu iniciatīvu izveidē un šķēršļu pārvarēšanā, kas kavē mazāk vēlamo dzīvesveida rīcību pieņemšanu.
Šīs un citas atziņas no pilsoniskajās domnīcās iegūtiem datiem esam apkopojuši zinātniskā publikācijā, ko lasi te: Preferences, enablers, and barriers for 1.5°C lifestyle options: Findings from Citizen Thinking Labs in five European Union countries.
Rakstu ir veidojuši projekta “1,5 °C dzīvesveids ES” pētnieki, kuru vidū arī biedrības “Zaļā brīvība” eksperte un pētniece Inga Belousa.
Par to, kā organizējām pilsoniskās domnīcas, lasi mūsu iepriekšējā ziņā: Latvijas iedzīvotāji un eksperti par klimatam saudzīgu dzīvesveidu.
Informāciju par projektu lasi te: 1,5 °C dzīvesveids ES: klimatu saudzējoša dzīvesveida popularizēšanas un ieviešanas rīcībpolitika un rīki.
Foto: Markus Spiske/Unsplash