SPARK projekta ietvaros 20 organizācijas, tai skaitā biedrība “Zaļā brīvība”, apvienojās kopējā kampaņā “Ticket to the future” (Biļete uz nākotni), kuras galvenais mērķis ir panākt, lai jaunieši apzinās savu balsi un izmanto to kolektīvai rīcībai, kas palīdzētu īstenot sistēmiskas pārmaiņas, cenšoties mazināt klimata pārmaiņas un stiprinot noturību pret to radītajām sekām, tai pat laikā, vēršot uzmanību, ka lielākajiem emisiju piesārņotājiem būtu jāuzņemas atbildība par savu nodarīto kaitējumu videi un cilvēkiem.
Kampaņas sauklis ir “Make Rich Polluters Pay” (Lielākajiem piesārņotājiem jāmaksā) un tās ietvaros 130 jaunieši – aktīvisti no visas pasaules 11. oktobrī devās ar vilcienu no Parīzes uz Barselonu un no Madrides uz Barselonu, lai kopā piedalītos divu dienu klimata taisnīgumam veltītā festivālā Fixing the Future Barselonā.
Vilcienā, 7 stundu brauciena laikā, norisinājās dažādas darbnīcas, sarunas, aktivitātes un intervijas. Jaunieši iepazina viens otru, kā arī uzzināja daudz jauna par citu valstu izaicinājumiem klimata pārmaiņu dēļ. Tāpat arī ļoti spēcīgi cauri visām sarunām un aktivitātēm parādījās aktīvisma visdažādākās formas. Tas, savukārt, ir ļoti svarīgi, lai viens otru iedvesmotu. Tieši iepazīstot, uzzinot, satiekot citus, kuri arī rīkojas un kuriem rūp, ir cerība tikt sadzirdētiem.
Kampaņas laikā dalībnieki aicināja parakstīt petīciju, kas tapa kampaņas ietvaros – https://makerichpolluterspay.org/ – tā aicina aplikt ar nodokļiem lielākos emisiju piesārņotājus un izmantot šo naudu, lai atbalstītu tās kopienas, kuras visvairāk skārušas klimata pārmaiņas, kā arī, lai segtu godīgākas nākotnes veidošanas izmaksas. Cilvēki daudzās pasaules malās cieš no klimata pārmaiņu radītām sekām, savukārt lielākie piesārņotāji kļūst arvien bagātāki, tāpēc ir tikai godīgi prasīt šiem piesārņotājiem atbildēt par viņu nodarīto kaitējumu. Brauciena laikā jaunieši veidoja saturu sociālajiem medijiem, ko pavadīja mirkļbirka #MakeRichPollutersPay.

Latvijas delegāciju šajā braucienā pārstāvēja trīs jaunieši – Evelīna Bantauska, Ēriks Eduards Kalniņš un Jēkabs Vilkārsis. Kopā ar viņiem no Latvijas uz Barselonu, devās arī pazīstama klimata aktīviste, kenijiete Anita Soina, kuru kopš 3. oktobra pazīstam arī kā dokumentālās filmas “Ūdens ir dzīvība” varoni. Ar nelielu ieskatu par filmu var iepazīties Latvijas sabiedrisko mediju portālā.
Anita ir Kenijas vietējo iedzīvotāju, masaju, pārstāve pasaulē, un uzstājoties starptautiskās vides aizsardzības konferencēs visā pasaulē, viņa uzsver klimata pārmaiņu postošās sekas.
Jaunieši dalās savos iespaidos par klimata aktīvistu braucienu:
Evelīna Bantauska, RTU “Vides inženierijas” maģistra programmas studente, uzņēmuma “Advangrid” energoefektivitātes analītiķe:
“Šis pasakums ļāva satikt līdzīgi domājošus cilvēkus, apmainīties pieredzē , saņemt tādu kā enerģiju iet un rīkoties. Bija iespēja dzirdēt daudz iedvesmojošu, reālu uzņēmumu un organizāciju stāstus, kuri skatās uz savu darbību caur ilgtspējības perspektīvu – kā samazināt ietekmi uz vidi, ražot tīrāk, virzīties uz aprites ekonomiku.
Visa pasākuma laikā ieguvu dažādas atziņas un pārdomas. Viena no tām ir, ka mums kā cilvēkiem ir jasadarbojas kopā, lai izmaiņas būtu jūtamas. Viss sākas ar mūsu ikdienas rīcību, tad rīcība uzņēmumu un organizāciju līmenī, valdības līmenī un tad jau arī globāli. Katrā reģionā ir mazliet atšķirīgas problēmas, par kurām domāt un rūpēties, bet mums ir jābūt vienotam mērķim sadarbībai kopumā, lai izmaiņām būtu reāls pienesums. Ja būs daļa, kas centīsies ierobežot piesārņojumu, bet būs daļa, kura darīs visu, lai piesārņotu vairāk, tas nedos pienesumu. Kā arī ir jācenšas aizsniegt lēmumu pieņēmēji, lai ieviestu kādas izmaiņas piemēram, valsts līmeni. Tāpat arī aizdomājos par komunikāciju – kā komunicēt par vides problēmām, lai arī tā daļa, kas nav šajā burbulī, tomēr gribētu iesaistīties un pievērst uzmanību šīm problēmām.”
Ēriks Eduards Kalniņš (RTU “Vides inženierijas” bakalaura programmas students, dabas entuziasts):
“ Piedalīties jebkurā konferencē vai pasākumā, jebkurā vietā par jebkādu tēmu tikai un vienīgi pilnveido personību. Zināšanas un kontaktus, kurus iegūstam, noderēs gan profesionālajā, gan privātajā dzīvē. Jāizmanto iespējas, ko 21. gadsimts piedāvā, jāizprot pasaule un jāuzzina – ko tieši vēlies dzīvē darīt? Vai tieši otrādi – nedarīt. Ne tikai pētījumi, bet arī pieredze liecina: jo produktīvāk spēj atpūsties, jo produktīvāks būsi strādājot. Jebkāda veida brauciens vai ceļojums vai komandējums, sauc kā gribi, bet tas maina personību, dzīvesstila izvēli un uzskatus. Ikdienā jācenšas nestāvēt uz vietas – kustībā ir dzīvība un attīstība.
Vilciena brauciens bija vienreizēja neformālās izglītošanās pieredze, ar kuru nekad nebiju sastapies. Pats brauciens un cilvēki arī bija tik ļoti pieredzējuši un inteliģenti. Patiešām noderīgi un aktuāli mūsdienās notiekošajam un nākotnē būtiskajam bija apspriestās tēmas un satiktie cilvēki. Konferencē bija arī ļoti interesanti apspriestie temati par ilgtspējīgu attīstību un diskusijas par klimata neitralitātes stagnāciju.”
“Biļete uz nākotni” ir klimata taisnīguma programma vairāk nekā 100 jauniešiem no visas Eiropas, kuri 11. oktobrī ar vilcienu no Parīzes devās uz Barselonu, lai pievienotos vadošiem klimata taisnīguma aktīvistiem no dažādām pasaules valstīm, piemēram, no Kenijas, Peru, Ugandas, Fidži un Filipīnām, kā arī no tādām organizācijām kā “Fridays for Future”, “The Pacific Islands Climate Action Network” u.c., kas strādā pie klimata jautājumiem.
Braucienu “Biļete uz nākotni” organizēja Eiropas mēroga partneru organizāciju konsorcijs, kas strādā pie nacionāla, Eiropas un starptautiska līmeņa klimata taisnīguma programmām. Tā mērķis ir kopīgi palielināt izpratni par klimata taisnīgumu un dzimumu līdztiesību, iedvesmojot un atbalstot jauno Eiropas pilsoņu pilsonisko un demokrātisko līdzdalību jautājumos, kas saistīti ar klimata pārmaiņām un tās ietekmi Eiropā un pasaulē.
Ja vēl nav bijusi iespēja, aicinām arī Tevi parakstīt petīciju “Make Rich Polluters Pay” (Lielākajiem piesārņotājiem jāmaksā) – https://makerichpolluterspay.org/.
Prese citās valstīs:
Pasākuma norisi finansiāli atbalsta Eiropas Savienība projekta ClimAct ietvaros. Pasākuma laikā paustie viedokļi ir organizatoru viedokļi un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības viedokli. Eiropas Savienība nenes atbildību par paustajiem uzskatiem pasākuma laikā.
Vairāk informācijas:
Ingrīda Strazdiņa,
ingrida@zalabriviba.lv, +371 29488151
vai
Ariana Apine
ariana@zalabriviba.lv, +37126408763

Foto: Eric de Mildt un Jēkabs Vilkārsis





