Oktobrī Latvijā, Igaunijā un Lietuvā tiek atzīmēts Godīgās tirdzniecības mēnesis un aicinām to svinēt kopā ar mums!
Ikdienā patērējam pārtikas produktus, kuri aug tikai noteiktos klimata apstākļos. Ir grūti iedomāties mūsu dzīvi bez aromātiskas kafijas, saldas šokolādes un gardiem apelsīniem vai banāniem. Taču šo un citu attīstības valstīs audzēto produktu tirdzniecība ne vienmēr ir taisnīga. Lauksaimnieki un amatnieki par savu darbu šajās valstīs nesaņem pienācīgu atlīdzību. Samaksa par izaudzēto vai saražoto parasti ir tik niecīga, ka nespēj nosegt ražošanas izmaksas un nevar nodrošināt cilvēcīgu iztiku. Lielākā peļņas daļa tiek dažādiem starpniekiem un izplatītājiem.
Šo nevienlīdzību palīdz risināt Godīgā tirdzniecība, piedāvājot labākus nosacījumus vietējiem mazajiem ražotājiem un strādniekiem. Produkti vai preces, kas ir audzēti vai ražoti šajos kooperatīvos, tiek marķēti ar godīgās tirdzniecības marķējumu. Tas ļauj patērētājiem atpazīt produktus, kuri audzēti vai ražoti saskaņā ar starptautiski pieņemtiem Godīgās tirdzniecības standartiem, un dod iespēju līdzdarboties nabadzības mazināšanā un taisnīgākas pasaules veidošanā.
Godīgās tirdzniecības produktu skaits Latvijā palielinās. Šobrīd vairāk nekā 400 no 30 000 pasaulē ražotiem produktiem ir pieejami arī pie mums. Godīgās tirdzniecības mēnesis ir īpašs laiks, lai palīdzētu ikvienam atpazīt un iegādāties kafiju, tēju, kakao, cukuru, kosmētiku, kokvilnas izstrādājumus, saldumus, banānus, garšvielas, rozes un citus produktus ar Godīgās tirdzniecības marķējumiem.
Aicinām izglītības iestādes un uzņēmumus kļūt par Godīgās tirdzniecības mēneša dalībnieku!
Izglītības iestādēm
Mūsu piedāvājumā:
1. Godīgās tirdzniecības mēneša kampaņas digitālie materiāli:
– Reklāmkarogs – izmantošanai visa mēneša laikā mācību iestādes mājaslapā, iekštīklā, sociālajos medijos un citos mārketinga rīkos.
– Izprintējams materiāls reklāmai uz galda virsmas.
2. Informatīvi attēli un materiāli par ilgtspējīgu patēriņu un Godīgās tirdzniecības nozīmi – lietošanai izglītības iestādes mājaslapā, iekštīklā, sociālajos medijos un citos mārketinga rīkos.
3. Brošūras par Godīgo tirdzniecību – lietošanai un izplatīšanai visa mēneša laikā izglītības iestādē – kopējās, mācību un personāla telpās;
4. Godīgās tirdzniecības mēneša komunikācija un atspoguļošana plašsaziņas līdzekļos – izglītības iestādes publicētās ziņas sociālajos tīklos saistībā ar Godīgās tirdzniecības mēnesi pārpublicēsim savos sociālo tīklu kanālos.
5. Novadīta neklātienes interaktīva prezentācija skolēniem par Godīgo tirdzniecību no biedrības “Zaļā brīvība” pārstāvja puses.
6. Iespēja skolotājiem piedalīties mācību seminārā: “Metodoloģija, kā iekļaut ilgtspējas, atbildīga patēriņa un Godīgās tirdzniecības tēmas mācību stundās un video lekcijas materiāla prezentācija un izmantošana.”
7. Atbalsts un konsultācijas par to, kā organizēt Godīgās tirdzniecības mēnesi, pirms un aktivitāšu norises laikā. Pēc nepieciešamības biedrība “Zaļā brīvība” piedāvā savu dalību/palīdzību aktivitātēs gan klātienē, gan neklātienē.
Ieteicamās aktivitātes:
1. Godīgās tirdzniecības mēneša informācijas izplatīšana ar reklāmkaroga un citu materiālu palīdzību savos informatīvajos kanālos, piemēram, tīmekļa vietnē un sociālajos medijos, kā arī skolas ietvaros. Izglītības iestāde ar sociālo mediju un tīmekļa vietnes starpniecību var padalīties, kā Godīgā tirdzniecība veicina mūsu planētas un līdzcilvēku dzīves vides uzlabošanu.
2. Noorganizēta mācību stundu vai aktivitāte, izmantojot esošos materiālus par Godīgo tirdzniecību (pēc reģistrēšanās, izsūtīsim materiālu sarakstu).
3. Dalība sociālo mediju konkursā – aicināt studentus piedalīties izlozē – izveidot īsu video par Godīgās tirdzniecības tēmu un publicēt to Instagram, Facebook un/vai TikTok platformās (personīgajos vai izglītības iestādes), izmantojot tēmturi #GodīgāsTirdzniecībasMēnesis. Pēc Godīgās tirdzniecības mēneša beigām tiks paziņoti uzvarētāji un apbalvoti ar dāvanām no Zaļās brīvības.
4. Uzziniet, kādi Godīgās tirdzniecības produkti ir pieejami jūsu mācību iestādes tuvumā – uzdodiet studentus uzdevumu doties uz vietējiem veikaliem, kafejnīcām un restorāniem un nofotografēties ar atrastajiem Godīgās tirdzniecības produktiem. Šī aktivitāte var būt sacensības formā – kurš atrod visvairāk produktu.
5. Citi mācību iestādes ierosinājumi – izglītības iestādes pašas var ierosināt idejas aktivitātēm saistībā ar Godīgās tirdzniecības mēnesi, piemēram, uzrakstīt eseju par kādu no Godīgās tirdzniecības principiem vai problēmām pasaulē, ko tā risina u.c.
Uzņēmumiem
Mūsu piedāvājumā:
1. Godīgās tirdzniecības mēneša kampaņas digitālie materiāli:
– Reklāmkarogs – izmantošanai visa mēneša laikā veikala mājaslapā, e-veikalā, klientu žurnālā, biļetenos, (iknedēļas) piedāvājumos, iekštīklā, sociālajos medijos un citos mārketinga rīkos.
– Izprintējams materiāls reklāmai uz galda virsmas un svārstreklāmai (vobleriem).
2. Informatīvi attēli un materiāli par ilgtspējīgu patēriņu un Godīgo tirdzniecību – ievietošanai veikala mājaslapā, e-veikalā, klientu žurnālā, biļetenos, (iknedēļas) piedāvājumos, iekštīklā, sociālajos medijos un citos mārketinga rīkos.
3. Brošūras par Godīgo tirdzniecību – izvietošanai uzņēmuma klientu zonā, personāla telpās un birojos;
4. Atbalsts Godīgās tirdzniecības mēneša komunikācijai plašsaziņas līdzekļos – uzņēmuma sociālajos medijos publicētās ziņas par Godīgās tirdzniecības mēnesi pārpublicēsim savos sociālo mediju kanālos;
5.Atbalsts un konsultācijas par to, kā organizēt Godīgās tirdzniecības mēnesi, pirms un aktivitāšu norises laikā. Pēc nepieciešamības biedrība “Zaļā brīvība” piedāvā savu dalību/palīdzību aktivitātēs gan klātienē, gan neklātienē.
Ieteicamās aktivitātes:
1.Godīgās tirdzniecības mēneša informācijas izplatīšana ar reklāmkaroga un citu materiālu palīdzību savos informatīvajos kanālos, piemēram, tīmekļa vietnē, e-veikalā, klientu žurnālā, sociālajos medijos, iekšējā radio, iekšējā lapā, iekšējos plašsaziņas līdzekļos, biļetenos, (iknedēļas) piedāvājumos un citos mārketinga rīkos.
2. Informācijas nodrošināšana pircējiem par Godīgās tirdzniecības precēm e-veikalā un veikala plauktos ar atsauci uz Godīgās tirdzniecības mēnesi – Godīgās tirdzniecības preču izcelšana ar svārstreklāmas palīdzību.
3. Veikala darbinieku informēšana par Godīgās tirdzniecības mēnesi un plānotajām aktivitātēm (piedāvājam īsu neklātienes prezentāciju veikala darbiniekiem par to, kas ir Godīgā tirdzniecība un par Godīgās tirdzniecības mēnesi).
4. Pasākumi Godīgās tirdzniecības popularizēšanai:
Balvu spēles:
– Aiciniet patērētājus reklamēt produktu – tas nozīmētu, ka noteiktā laika periodā produktus varētu fotografēt veikalos. Piemēram, atrodiet produktu, nofotografējiet to, publicējiet sociālajos tīklos un atzīmējiet draugu, kuram jāatrod cits Godīgās tirdzniecības produkts un jāatkārto darbības utt.
– Vai arī Like / Share spēles vai jebkurš cits veikalā izmēģināts un rezultātu nesošs spēles veids;
Degustācijas: uzņēmums vienojas ar saviem partneriem, piegādātājiem vai ražotājiem, lai sadarbībā ar viņiem organizētu degustācijas. Vai arī sadarbojas ar kādu šefpavāru, kurš no Godīgās tirdzniecības produktiem pagatavo kaut ko aizraujošu, pārvēršot to par pasākumu un piedāvājot recepti klientiem utt.
Diskusijas: noorganizējiet diskusiju par Godīgās tirdzniecības tēmu ar biedrības “Zaļā brīvība” palīdzību.
5. Īpašie piedāvājumi veikalā:
– E-veikalā vispirms tiek parādīti produkti ar Godīgās tirdzniecības marķējumu;
– Īpaša cena oktobrī – piemēram, maksā par 2, saņem 3, papildu atlaide vai cits bonuss par Godīgās tirdzniecības produktiem ar klienta karti; konkrēts % no Godīgās tirdzniecības produktu pirkuma summas tiek ziedots kādai organizācijai, kas saistīta ar šo tēmu Latvijā utt.)
6. Atsevišķa sadaļa vai atlases kritērijs – Godīgās tirdzniecības marķējums. Aicinām ieviest uzņēmumu e-veikalu platformās atlases kritēriju vai atsevišķu sadaļu ar Godīgās tirdzniecības marķējuma precēm, lai izglītotu sabiedrību un akcentētu šīs tēmas svarīgumu.
7. Veikala paša ierosinājumi un iepriekš pārbaudīti mārketinga pasākumi, lai veicinātu noteiktu preču grupu pārdošanu.
Godīgās tirdzniecības mēnesis – materiāli un resursi.
Pievienojieties Godīgās tirdzniecības mēneša atzīmēšanā un reģistrējiet savu dalību, sūtot e-pastu uz ariana@zalabriviba.lv vai aizpildot veidlapu ar savu kontaktinformāciju izglītības iestādēm un uzņēmumiem.