Skip to content

Smaržvielas

Sintētiskās smaržvielas lēni sadalās un uzkrājas gan cilvēku, gan dzīvnieku audos un var tikt nodotas nākamajām paaudzēm. Smaržvielu iegūšanai kosmētikā izmanto līdz pat 300 dažādas ķīmiskās vielas. No tām ap 100 ir potenciāli bīstamas, jo var izraisīt alerģijas vai ir noturīgas vidē. Vidēji 4 no 10 cilvēkiem ir izjutuši diskomfortu, lietojot aromatizētus kosmētikas vai mazgāšanas līdzekļus. Ir smaržvielas, kas tiek uzskatītas par šajā ziņā īpaši riskantām, tās drīkst pievienot tikai stingri noteiktos daudzumos (0,001% līdzekļiem, kas paliek uz ādas, un 0,01% līdzekļiem, kas pēc lietošanas tiek noskaloti) un tās jāuzrāda INCI deklarācijā atsevišķi, nepaslēpjot zem kopējā apzīmējuma Parfum.

Tirgū pašlaik ir ap 5000 smaržvielu, 95% no tām ir radītas laboratorijā – daudzas no naftas produktiem. Faktiskās sastāvdaļas parasti uz iesaiņojuma nenorāda, lai aizsargātu noslēpumu, jo smaržvielas nevar patentēt.

Daudzas smaržvielas un aromatizētāji, kas veidoti uz naftas produktu bāzes, var izraisīt vēzi, dzemdību defektus, centrālās nervu sistēmas traucējumus un paaugstinātu jutību – kontaktalerģiju vai nepanesību, pat ja tās nav klasificētas kā alerģiskas. Dāņu pētījums parādīja, ka 1,1% cilvēku ir alerģiska reakcija pret noteiktiem aromātiem (Peru balzamu un smaržvielu maisījumu). Šī reakcija ir hroniska, un pretlīdzeklis nav zināms. Simptomus var atvieglot ar steroīdu krēmiem, kas savukārt var izraisīt blakus parādības. Smaržvielas arī ir bīstamas ūdens organismiem.

Pieredze un testi uz brīvprātīgajiem rāda, ka dabīgās smaržvielas alerģiski cilvēki panes labāk, kā sintētiskās – jo tās tiek iegūtas no augiem, nevis naftas vai akmeņoglēm, un to iegūšanai izmantots parasti viens vienīgs pārstrādes etaps (destilēšana), kamēr sintētisko smaržvielu iegūšanai var būt nepieciešamas 10 – 12 sarežģītas ķīmiskas reakcijas un tās būtībā ir dzīvam organismam sveša, neatpazīstama informācija.

Tomēr INCI deklarāciju lasot, Jūs nevarēsiet noteikt, vai zem apzīmējuma Geraniol slēpjas dabīgā rožu eļļa, vai sintētiski iegūts analogs, vai no ēteriskās eļļas izolēta atsevišķa sastāvdaļa – viss saucas vienādi. Ja vien ražotājs aiz laba prāta nav norādījis, ka izmantotā smaržviela ir dabīga ēteriskā eļļa, kā to mēdz darīt BDIH dabīgās kosmētikas ražotāji.

Vēl jo sliktāk, ja Jums ir individuāla alerģija pret kādu smaržvielu, kas neietilpst iepriekšminētajā sarakstā – tad to, vai zem mīklainā Parfum neslēpjas kāda potenciāli alergēna viela, Jūs varat uzzināt tikai ar „zinātniskās bakstīšanas” metodi – mēģini un ceri, ka āda neniezēs, ar izsitumiem nepārklāsies un šķaudīt arī nevajadzēs. Tāpēc īpaši jūtīgiem cilvēkiem ieteicams lietot kosmētiku vispār bez smaržas.

Tāpat gadiem ilgi tiek diskutēts par atsevišķu sintētisko smaržvielu iespējamo kancerogēno iedarbību, piemēram – attiecībā uz muskusu. To ļoti plaši izmanto smaržās, īpaši – vīriešu. Atsevišķi sintētiskie muskusa savienojumi ir aizliegti, bet citu lietošanas devas stingri ierobežotas, jo pastāv nopietnas aizdomas par to uzkrāšanos audos, nervu sistēmas bojāšanu un sēklinieku audzēju sekmēšanu. Tomēr, līdzīgi kā ar parabēniem, tik populāru sastāvdaļu grūti aizliegt, jo sevišķi tādēļ, ka dabīgais muskusbriežu sekrēts ir neaprakstāmi dārgs – līdz 100 000 eiro par kilogramu, kā arī tā ieguve nav visai ētiska no dzīvnieku tiesību viedokļa.

Pašlaik ES Zinātniskā komiteja ir noteikusi ierobežojumus 28 smaržvielu lietošanai parfimērijā. Taču vēl joprojām nav noteikti ierobežojumi to lietošanai gaisa atsvaidzinātājos. Starptautiskā smaržvielu asociācija (IFRA) iesaka produktiem piemērotas smaržvielas un lietojamo koncentrāciju.

Alerģiskākās smaržvirelas:

Cinnamal, Isoeugenol, Oak moos (Evernia Prunastri ekstrakts), Tree moos (Evernia Furfuracea ekstrakts), Amyl cinnamal, Amylcinnamylalcohol, Anisyl alcohol, Benzyl alcohol, Benzyl benzoate, Benzyl cinnamate, Benzyl salicylate, Citral, Citronellol, Coumarin, Eugenol, Geraniol, Hexyl cinnamaldehyde, Hidroxycitronellal, Hydroxymethylpenthylcyclohexenecarboxaldehyd, Lilial, d-Limonene, Linalool, Methyl heptin carbonate, 3-Methyl-4-(2,6,6-trimethyl-2-cyclohexen-1-yl)-3-buten-2-one.